Odwołanie z zarządu zawsze poprzedza rozwiązanie umowy o pracę
Do kiedy rada nadzorcza jest władna rozwiązać umowę o pracę z odwołanym członkiem zarządu spółki kapitałowej – zastanawia się doktor z Katedry Pracy i Polityki Społecznej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, radca prawny w Piotrowski i Wspólnicy Doradcy Prawni sp.k. w Poznaniu
Z a sprawą wyroku Sądu Najwyższego z 4 października 2007 roku (I PK 127/07) po raz kolejny odżyła kwestia kompetencji rady nadzorczej spółki kapitałowej do rozwiązania umowy o pracę z odwołanym członkiem zarządu spółki. Zdaniem SN po podjęciu uchwały o odwołaniu członka zarządu rada nadzorcza traci kompetencję do rozwiązania z taką osobą (byłym członkiem zarządu) umowy o pracę. Pogląd ten wydaje się akceptowany jako wyjaśniający i porządkujący te kwestie (np. P. Pucher czy R. Sadlik). Jednakże takiemu stanowisku SN trzeba się sprzeciwić jako nietrafnemu, gdy chodzi o ustalenie charakteru i skutków prawnych odwołania członka zarządu spółki kapitałowej.
Oświadczenie woli
To, że rozwiązanie umowy o pracę jest oświadczeniem woli, nie budzi żadnej wątpliwości. Podobne stanowisko trzeba zająć co do charakteru prawnego odwołania członka zarządu spółki kapitałowej. Cel tej czynności prawnej i jej skutki przemawiają za tym, by również odwołanie członka zarządu uznać za oświadczenie woli. Za takim charakterem odwołania wypowiada się doktryna (komentarz J. Szwai do art. 391 k.s.h. w: „Kodeks spółek handlowych, Tom III, Komentarz do art. 301 – 358”, Warszawa 2003; podobnie też wypowiadali się inni autorzy).
Również orzecznictwo podziela ten pogląd (np. wyrok SA w Łodzi z 7 czerwca 1994 r., ACr 21/94, OSA 1994, nr 5 – 6, poz. 94, czy wyrok SN z 7 września 1999...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta