Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy bez pieniędzy

25 stycznia 1996 | Kultura | JZ

Pierwsza powojenna ustawa o muzeach

Przepisy bez pieniędzy

Ministerstwo Kultury i Sztuki opracowało razem ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki, związkiem zawodowym "Solidarność" i środowiskiem muzealników projekt ustawy o muzeach. Dotychczas obowiązująca ustawa "O ochronie dóbr kultury i muzeach", uchwalona 34 lata temu, pomimo wielokrotnego nowelizowania nie przystaje do nowej rzeczywistości. Całkowitą nowością jest wyodrębnienie z niej muzealnictwa i stworzenie dla niego osobnej ustawy. Pierwszej po wojnie. O potrzebie takiego rozdziału mówiono już od kilku lat.

-- Środowisko muzealników jest jedną z większych grup zawodowych w kulturze i zasługuje na własną ustawę -- uważa Franciszek Cemka, dyrektor Departamentu Muzeów w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Projekt tej ustawy jasno definiuje, czym jest muzeum, zobowiązuje ministra kultury do prowadzenia Państwowego Rejestru Muzeów, zastrzega, że muzealia wpisane do inwentarzy nie mogą podlegać zajęciu, przewiduje powstanie rady muzeum przy poszczególnych placówkach.

Przede wszystkim określono, jakie warunki musi spełnić placówka, jeśli chce nosić miano muzeum. Powinna m. in. katalogować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament