Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emeryci dotowani nierówno

25 stycznia 1996 | Ekonomia | JK

Kasa ZUS w 1996 roku

Emeryci dotowani nierówno

Poprzednia Naczelna Rada Nadzorcza ZUS zostanie zapewne zapamiętana jako ta, której kadencja trwała nie ustawowe pięć, lecz osiem lat. Ale powinno się jej pamiętać także to, że przed samym zakończeniem długiej działalności przygotowała interesującą opinię o projekcie budżetu państwa na 1996 r. w części dotyczącej ZUS.

Dotacja z różnymi adresami

Najważniejsze liczby dotyczące kasy ZUS na 1996 r. , to ok. 52 mld zł zaplanowanych dochodów i ok. 50 mld zł zaplanowanych wydatków na świadczenia pieniężne, a także ok. 170 mln zł na inwestycje i 40 mln zł na prewencję rentową.

Na owe 52 mld zł dochodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (będzie to o 24, 4 proc. więcej niż w poprzednim roku) składa się przewidziany wpływ 44 mld zł ze składek (o 25 proc. więcej niż w br. ), 6, 6 mld zł dotacji budżetowej oraz 0, 6 mld zł innych wpływów: z odsetek i kar za zwłokę, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, zwrotu przez Fundusz Kościelny różnicy między wpływami ze składek a wypłaconymi świadczeniami, odsetek zrachunku bankowego itd.

Przyjrzyjmy się bliżej owej dotacji budżetowej, która ma wynieść 6, 6 mld zł ijest wyższa od ubiegłorocznej oprawie 11 proc. Kwota ta stanowi 13 proc. zakładanych na 1996 r. wydatków ZUS iskłada się na nią dotacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament