Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niejasności referendalne

25 stycznia 1996 | Publicystyka, Opinie | PW

Niejasności referendalne

Piotr Winczorek

Do referendum rozpisanego na 18 lutego 1996 roku pozostał niecały miesiąc. Mimo to ze strony jego inicjatorów ciągle brak klarownych wyjaśnień, co konkretnie oznaczają zadane pytania i jakie skutki miałaby przynieść pozytywna na nie odpowiedź. Referendum to składa się, jak wiadomo, z dwóch części, a z punktu widzenia prawnego są to w istocie dwa odrębne referenda połączone przez fakt, iż odbywać się mają w tym samym dniu i dotyczą kwestii pokrewnych.

Prezydenckie referendum uwłaszczeniowe

Gdy idzie o referendum zarządzone przez prezydenta za zgodą Senatu, nie ma ono obecnie, wobec porażki wyborczej Lecha Wałęsy, swojego oficjalnego promotora. Tę rolę przejmuje NSZZ "Solidarność". Związek, jak wynika z enuncjacji przywódców, jest żywo zainteresowany uzyskaniem w nim pozytywnego rezultatu. Gotów jest też wyłożyć pewne kwoty i podjąć wysiłek organizacyjny, by rozpropagować ideę powszechnego uwłaszczenia obywateli. Co zaś się tyczy innych ugrupowań opozycyjnych, ich stosunek do tego referendum, choć pozytywny, jest raczej chłodny i pozbawiony entuzjazmu. Zupełny brak zapału wykazują zaś organizacje przedsiębiorców. Natomiast partie koalicji, a zwłaszcza SLD, podchodzą do referendum zarządzonego przez prezydenta krytycznie; widzą w jego rozpisaniu przede wszystkim element gry...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament