Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosyjskie reakcje na sprawę Oleksego

25 stycznia 1996 | Kraj | PJ

Rosyjskie reakcje na sprawę Oleksego

Piotr Jendroszczyk z Moskwy

Na informacje z Polski dotyczące oskarżeń pod adresem premiera Oleksego pierwsze zareagowały w Rosji służby specjalne oraz rosyjskie MSZ. Było to 20 grudnia ubiegłego roku.

Rosyjskie MSZ w specjalnym oświadczeniu dla prasy wyrażało zaniepokojenie oskarżeniami pod adresem premiera Oleksego, gdyż "takie rewelacje sieją niezgodę w stosunkach między Polską i Rosją". Rosyjska dyplomacja pełna była obaw o losy demokracji w Polsce, kraju, z którym Rosja pragnie rozwijać stosunki na zasadach "wzajemnego szacunku i dobrego sąsiedztwa". Rosyjskie MSZ miało także nadzieję, że w Polsce zwycięży rozsądek, a "odpowiedzialne koła w Polsce potwierdzą swe poszanowanie demokratycznego wyboru".

Oburzenie rosyjskich służb specjalnych

Nieco wcześniej Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) , czyli byłe KGB, zdementowała twierdzenia, jakoby polski premier był współpracownikiem rosyjskiego wywiadu. Szef służby prasowej FSB gen. Aleksander Michaiłow nazwał nawet doniesienia na ten temat oczywistymi bredniami. W wypowiedzi dla agencji Interfax Michaiłow wyraził wątliwość, że w Polsce znajdują się jakiekolwiek dokumenty na temat działalności KGB za granicą. Jego zdaniem wszelkie dokumenty tego typu są pod szczególną kontrolą i nie mogły się wydostać na zewnątrz....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament