Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry stary rok hutnictwa

25 stycznia 1996 | Ekonomia | BC

Gorszy początek roku

Dobry stary rok hutnictwa

Po raz pierwszy od pięciu lat hutnictwo osiągnęło zyski. Wynik brutto jest sześciokrotnie wyższy niż w roku ubiegłym, zysk netto jest lepszy ośmiokrotnie. Poprawiły się wskaźniki płynności. Hutnictwu sprzyjała w ubiegłym roku dobra koniunktura. Problemem pozostaje wciąż nadmierne zatrudnienie przy braku miejsc pracy dla ok. 80 tysięcy osób, które należałoby zwolnić. Szefów hutnictwa niepokoi także wzrastający import wyrobów walcowanych. Prognozy długoterminowe są dobre. W styczniu nastąpiło załamanie się rynków światowych, ponieważ wzrosły zapasy i odczuwa się nadmiar wyrobów hutniczych. Przewiduje się, że kryzys ten potrwa do końca kwartału.

Całoroczne wyniki branży znane będą na końcu lutego, ponieważ jednak dobra passa utrzymywała się do końca ubiegłego roku, już wiadomo, że będą nie gorsze, a może lepsze, niż po trzech kwartałach. Wynik brutto wyniósł wtedy 694 mln zł, a więc jest sześciokrotnie wyższy niż w roku 1994. Zysk netto wynosił 347 mln zł, co przy deficycie w roku 1994 rzędu 48 mln zł daje wynik ośmiokrotnie lepszy. Poprawiły się wskaźniki płynności. Większość hut zanotowała dodatnie wyniki zarówno brutto, jak i netto, lecz przed ostatecznym ich podliczeniem nie podają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament