Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepustka do nieśmiertelności

25 stycznia 1996 | Nauka i Technika | ZW

Przepustka do nieśmiertelności

W czasie spaceru zimą w lesie może spotkać nas niespodzianka. Zdarza się, że pod przykrytą śniegiem ściółką leśną natrafiamy na zamrożoną żabę. Wygląda jak martwa, ale nic bardziej złudnego. Gad ten ożywa zawsze na wiosnę i znowu wielkimi susami umyka przed naszymi stopami. Leśne żaby, jak te z gatunku Rana sylvatica, są przedmiotem zazdrości badaczy. Od wielu lat próbują oni skopiować procesy fizjologiczne, które umożliwiają zwierzętom zamrożenie ich ciała nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń tkanek. Chcą najpierw zamrażać narządy wewnętrzne do przeszczepów, a potem całe ludzkie ciało.

Uczeni potrafią już zamrażać niektóre ludzkie tkanki, które po odmrożeniu nadają się do ponownego wykorzystania. Od lat w ten sposób przechowywana jest plazma i komórki krwi, a także szpik kostny, skóra, kości, chrząstki, ścięgna i zastawki serca. W ciekłym azocie (o temperaturze minus 196 st. C) przechowywane są sperma iembriony, a od niedawna specjaliści są w stanie zamrażać żeńskie komórki jajowe. Postęp w kriotechnice jest niewątpliwy, ale badacze wciąż nie mogą opanować technologii zamrażania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament