Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równowaga oparta na sile

25 stycznia 1996 | Świat | SP

Partnerstwo z Zachodem jest możliwe i pożądane -- twierdzą moskiewscy politycy -- ale pod warunkiem, że uwzględnione zostaną rosyjskie interesy narodowe. Te zaś formułowane są już bez ogródek i dyplomatycznych uników, na granicy ultimatum.

Równowaga oparta na sile

Sławomir Popowski

"Stany Zjednoczone i Sojusz Północnoatlantycki systematycznie wzmacniają swój potencjał militarny. Możemy się temu przeciwstawić tylko wówczas, kiedy utworzymy wspólny system obronny krajów WNP. Działając w pojedynkę, ani jedno państwo członkowskie Wspólnoty nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa" -- przekonywał Borys Jelcyn przywódców WNP podczas niedawnego szczytu w Moskwie.

Kiedy kilka miesięcy temu rosyjski prezydent po raz pierwszy zagroził, że w przypadku rozszerzenia NATO na wschód Rosja utworzy antynatowski sojusz militarny, złożony z byłych republik radzieckich -- na Zachodzie przyjęto to jako rodzaj szantażu politycznego. Teraz okazuje się, że wcale nie chodziło o szantaż, ale o świadomy wybór rosyjskiej polityki zagranicznej -- niezależny od ewentualnej decyzji NATO. Oznacza to pożegnanie z koncepcją "partnerstwa strategicznego", która -- przynajmniej w pierwszym okresie po upadku ZSRR -- stanowiła fundament moskiewskiej dyplomacji. Korekta jest tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament