Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót komunistów to nie powrót komunizmu

25 stycznia 1996 | Świat | CL

Powrót komunistów to nie powrót komunizmu

Zprezydentem Czech Vaclavem Havlem rozmawia Charles Lambroschini ("Le Figaro")

W sześć lat po upadku muru berlińskiego niemal każde wybory w krajach Europy Wschodniej kończą się zwycięstwem postkomunistów: na Węgrzech, Litwie, w Bułgarii czy w Polsce, gdzie bohater antykomunistycznej opozycji Lech Wałęsa został odsuniety od władzy przez komunistę, który nawrócił się na socjaldemokrację. Wreszcie w Rosji, gdzie po wyborach parlamentarnych z 17 grudnia komuniści, wcale nie skruszeni, zajmują jedną trzecią miejsc w Dumie. Czy powrót komunistów zapowiada powrót komunizmu?

Nie sądzę, aby obawiano się powrotu komunizmu, w tych krajach, gdzie byli komuniści wrócili do władzy. Nikt nie chce przywrócenia starego systemu totalitarnego, nawet jeśli w każdym z państw sytuacja jest inna. Niektóre partie utworzone przez byłych komunistów faktycznie tęsknią do starego reżimu, inne natomiast zupełnie zerwały z przeszłością i dziś są normalnymi ugrupowaniami socjaldemokratycznymi, takimi jak wiele na Zachodzie. Poza tym socjaldemokracja sprawuje władzę w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie wrzucajmy zatem wszystkiego do jednego worka.

Jakie są charakterystyczne cechy ugrupowań postkomunistycznych w poszczególnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 656

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament