Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z ziemi polskiej do izraelskiej

17 maja 2008 | Plus Minus | Piotr Zychowicz
14 maja 1948 r., mieszkańcy Tel Awiwu świętują proklamację niepodległości Izraela
źródło: EAST NEWS
14 maja 1948 r., mieszkańcy Tel Awiwu świętują proklamację niepodległości Izraela
Zeev Baran
źródło: Uniwersytet Śląski
Zeev Baran
Stanisław Aronson
autor zdjęcia: Paweł Kula
źródło: PAP
Stanisław Aronson

Wielonarodowa Rzeczpospolita rozpadła się nie na cztery, ale na pięć państw. Polskę, Litwę, Ukrainę, Białoruś... i Izrael. To polscy obywatele zakładali na Bliskim Wschodzie żydowskie państwo

Północne rubieże Tel Awiwu. Modna dzielnica, w której wille mają czołowi izraelscy politycy i biznesmeni. Zielone, sztucznie nawadniane parki pełne palm i egzotycznych krzewów, wzdłuż krawężników równe rzędy lśniących w słońcu drogich samochodów. – W 1948 roku nie było tu niczego. Kilka arabskich wiosek i bezkresna pustynia – mówi Stanisław Aronson, stojąc na półokrągłym balkonie swojego mieszkania w ekskluzywnym apartamentowcu.

Po lewej stronie słońce powoli zachodzi za błękitną linią Morza Śródziemnego, daleko po prawej widać wielkie zabudowania fabryczne. Z dołu dolatują przytłumione odgłosy z pobliskiego centrum sportowego. Plusk wody i głośne śmiechy dzieci. Aronson był tu od początku. Po raz pierwszy przyjechał jeszcze w mundurze II Korpusu generała Andersa. W połowie 1947 roku, a więc niemal rok przed ogłoszeniem niepodległości, został na stałe.

Chociaż minęło 60 lat, nadal zachował wojskową postawę. Wyprostowany, krępy, nikt by nie powiedział, że ma 83 lata. – Niemal od razu po moim przybyciu na Bliski Wschód zadzwonił do mnie kolega z II Korpusu i zapytał, czy nie chcę się zaciągnąć. Zweryfikowali mój stopień podporucznika z polskiej armii, ale był jeden problem. Mówiłem po polsku i nie rozumiałem hebrajskiego. Trochę czasu minęło, zanim się nauczyłem – opowiada.

Podczas wojny o niepodległość 1948 roku bronił wzgórz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8016

Spis treści
Zamów abonament