Pilica da się oswoić, z Bzurą i Rawką ostrożnie
Grąd wilgotny, łęg olszowy, piękne rozlewiska i piaszczyste plaże – wszystko to znajdziemy nad Pilicą. Wystarczy wypożyczyć kajak i ruszyć w jedno- lub kilkudniową trasę zdobywców przyrody.
Jaka inna forma aktywności umożliwi nam zobaczenie zwierząt w ich naturalnym środowisku? Jak inaczej odkryjemy niewidoczne i niedostępne z lądu miejsca lub poobserwujemy ptaki, ryby czy zwierzęta? Jest to możliwe tylko na kajakowym spływie.
Stary młyn i militaria
Mieszkańców Warszawy Pilica urzekła już dawno. Jej kręte koryto tworzy wiele wysp, półwyspów, rozlewisk, pętli, łuków i zakoli, wyznaczając malowniczy szlak. I choć górny jej odcinek jest trudny, z wieloma przenoskami, na dolnym poradzą sobie nawet początkujący kajakarze. Czysta woda zachęca do kąpieli, a atrakcyjna krajobrazowo okolica zadowoli każdego turystę.
Warszawiakom planujący spływ Pilicą radzimy zacząć od Tomaszowa Mazowieckiego. Znajdująca się w Ośrodku Przystań stanica z dogodnym dojściem do rzeki ułatwi sprawne rozpoczęcie wyprawy. Ale zanim wsiądziemy do kajaka i odpłyniemy, rozejrzyjmy się po samym mieście i okolicy. Nie sposób przecież ominąć jednej z największych atrakcji turystycznych w całym regionie.
Znajdujący się w Tomaszowie Skansen Rzeki Pilicy to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece. Stoi tu stary drewniany młyn wodny z ekspozycją poświęconą tradycjom młynarstwa wodnego. Tuż obok, w stylowej galerii, zgromadzono największą w Polsce kolekcję kamieni młyńskich.
Ale skansen to nie tylko młynarstwo. Przedmioty związane z tradycjami wioślarskimi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta