Renta rodzinna nie dla doktorantów powyżej 25 lat
Datę rozpoczęcia ostatniego roku studiów przez dziecko, które ukończy wtedy 25 lat, ustalamy na podstawie regulaminu obowiązującego na danej uczelni
Prawo do renty rodzinnej przysługuje, co do zasady, dzieciom osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Wynika tak z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Warunkiem uzyskania renty jest wiek dziecka wynoszący zwykle 16 lat, a jeśli się ono uczy – do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat. Gdy jednak przekroczy 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Na tym tle dochodzi do wielu nieporozumień, o czym świadczy liczba spraw sądowych z tego zakresu.
Od kiedy się zaczyna ostatni rok
Problemów przysparza us-talenie, od kiedy zainteresowany „jest na ostatnim roku studiów”. W grę wchodzą dwa warianty:
- z chwilą zaliczenia przedostatniego roku akademickiego,
- 1 października każdego roku, kiedy to rozpoczynają się zajęcia ze studentami w większości wyższych uczelni.
Do niedawna organy rentowe prezentowały drugi z przedstawionych poglądów. Dodatkowo ZUS odrzucał pierwszą wykładnię, gdyż w ten sposób preferowałby osoby, które zaliczyły przedostatni rok studiów np. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta