Za wadliwe zezwolenie należy się odszkodowanie
Jeśli decyzja umożliwiająca działalność gospodarczą okaże się wadliwa, to źródłem szkody adresata nie jest stwierdzenie jej nieważności, lecz jej wydanie. Nie może on więc żądać odszkodowania za zyski utracone wskutek zaprzestania działalności
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lipca 2008 r.
Początek tej sprawie dała decyzja o pozwoleniu na budowę odlewni żeliwa na niewielkiej działce o pow. około 60 arów, wydana w 1988 r. na wniosek Wiesława N. Budowę tego zakładu przedsiębiorca zakończył w 1991 r. i w tym roku ruszyła produkcja.
Bez strefy ochronnej
Już w latach 90. zaczęły się skargi sąsiadów na uciążliwości związane z zakładem. Właściciele położonych w pobliżu ferm twierdzili, że wskutek zanieczyszczeń powietrza pada im drób. Dwukrotnie prokuratura wszczynała przeciwko Wiesławowi N. postępowanie karne – raz zakończone uniewinnieniem, drugi raz umorzeniem sprawy.
Z inicjatywy sąsiadów wznowiono postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę. Sprawa dotarła do NSA, który zaakceptował decyzję z 2002 r. stwierdzającą nieważność pozwolenia na budowę. Potwierdził, że decyzja z 1988 r. była obarczona licznymi wadami, a przede wszystkim sprzeczna z obowiązującą wówczas ustawą z 1980 r. o ochronie środowiska, głównie dlatego, że nie przewidywała odpowiedniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta