Gruzja chce postawić Rosję przed sądami międzynarodowymi
Sądy międzynarodowe nie rozwiążą konfliktu gruzińsko-rosyjskiego, ale mogą doprowadzić do wyrównania przynajmniej części szkód wywołanych działaniem sprzecznym z zasadami prawa międzynarodowego – uważa doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wprawdzie na pełną ocenę konsekwencji prawnych konfliktu gruzińsko-rosyjskiego jest jeszcze za wcześnie, jednak nie ma wątpliwości, że spór ten będzie miał swój ciąg dalszy przed sądami międzynarodowymi.
Skargi do Strasburga będą składać Gruzini, Rosjanie, Osetyjczycy i Abchazi
12 sierpnia ambasador Gruzji w Hadze złożył skargę przeciwko Federacji Rosyjskiej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), powołując się na art. 22 międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej z 1965 r. (konwencja 1965). Podstawa prawna skargi może wydawać się dość egzotyczna, ale stanowi ona dla Gruzji szansę doprowadzenia do zainicjowania sporu na płaszczyźnie prawa międzynarodowego.
W rozumieniu konwencji
Nierealistyczne byłoby założenie, że Gruzji uda się wszczęcie postępowania przed MTS dotyczącego np. zarzutu użycia siły i naruszenia integralności terytorialnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta