Dzierżawa ziemi zdrożała od stycznia o 30 proc.
Właściciele upraw pod ścianą. Podwyżki stawek są tak drastyczne, że rolnicy domagają się zmian prawnych
Agencja Nieruchomości Rolnych podniosła stawki za dzierżawę ziemi. Tłumaczy to rosnącym popytem na grunty. W styczniu ubiegłego roku zawierający umowy dzierżawcy płacili średnio w kraju równowartość 550 kg pszenicy (czyli 5,5 decytony, dawniej nazywanej kwintalem). W czwartym kwartale – już 690 kg. W połowie tego roku nowi dzierżawcy muszą już płacić średnio równowartość 8,4 dt za hektar. To drożej o 31 proc. niż na początku roku. W podobnej sytuacji są ci, którzy chcą przedłużyć wygasające umowy wieloletnie.
W jaki sposób ANR ustala stawki? – W większości umów dzierżawy czynsz wyrażony jest w pszenicy. Wpływ na jego wysokość mają ceny ziemi w przetargach nieograniczonych Agencji Nieruchomości Rolnych oraz cena pszenicy ogłaszana co kwartał przez GUS – mówi Wojciech Adamczyk z biura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta