Nie zawsze kredyt jest najlepszym sposobem na krótkoterminowe finansowanie firmy
Faktoring pozwala firmie nie tylko przetrwać trudne momenty, lecz także zwiększyć przejrzystość finansową, poprawić płynność i umożliwić szybszy rozwój
Michał Kołtuniak
To narzędzie finansowe może być szczególnie przydatne firmie, która dokonuje systematycznych dostaw towarów, a jednocześnie udziela kredytów kupieckich swoim odbiorcom.
Faktoring w Polsce jest umową nienazwaną. To znaczy, że nie znajdziemy jego definicji ani w kodeksie cywilnym, ani w żadnej innej ustawie. Najprościej rzecz ujmując, jest to krótkoterminowa forma finansowania firmy. Łączy w sobie cechy cesji wierzytelności (najczęściej wraz z jej dyskontem) oraz umowy-zlecenia. Jest zatem usługą polegającą na nabywaniu wierzytelności dostawcy towarów bądź usług przez instytucje faktoringowe (banki, inne firmy) oraz świadczeniu dodatkowych usług. Możliwość zawarcia umowy faktoringu nie budzi żadnych wątpliwości na gruncie art. 3531 kodeksu cywilnego wprowadzającego zasadę swobody zawierania umów.
Dla kogo to rozwiązanie
Umowa ta skierowana jest do firm, które posiadają wierzytelności wynikające z dokonywanych cyklicznie dostaw towarów lub usług, przy czym terminy płatności tych wierzytelności są odroczone. Innymi słowy firma udziela kredytów kupieckich.
Trzeba zauważyć, że jest to dość powszechne zjawisko. Podstawowe kryteria wyboru dostawcy we współczesnej gospodarce to zarówno bogaty asortyment, jakość produktu, jego cena, jak i warunki płatności.
Dlatego udzielenie długiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta