Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Intercyza bez znaczenia dla ściągających należności

19 sierpnia 2008 | Dobra firma

Rozdzielność majątkowa między małżonkami wyłącza odpowiedzialność żony za długi męża i odwrotnie. Jeśli jest skutkiem intercyzy, to nie dotyczy wierzycieli, jeżeli o niej nie wiedzieli

Małżonkowie mogą powoływać się względem osób trzecich na intercyzę, czyli umowę majątkową małżeńską, tylko wtedy, gdy zawarcie tej umowy oraz jej rodzaj, tj. czy rozszerzyła ona, ograniczyła, czy też wyłączyła wspólność, były tym osobom wiadome (art. 471 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W razie sporu to na małżonkach spoczywa ciężar udowodnienia, że kontrahent jednego z nich taką wiedzę miał. Nie jest to konieczne tylko wtedy, gdy przynależność do majątku odrębnego lub osobistego została ujawniona w księdze wieczystej.

Dla obrony przed fikcją

Sytuacja małżonków i w konsekwencji ich wierzycieli jest inna, jeśli rozdzielność majątkowa jest wynikiem orzeczenia sądowego:

∑ o zniesieniu wspólności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8094

Spis treści
Zamów abonament