Nie zawsze wymówienie musi poprzedzać przeniesienie na inne stanowisko
Jeśli chcesz zaproponować pracownikowi inną posadę, nie musisz mu wypowiadać umowy. Możesz skorzystać z krótszej procedury i uzgodnić z nim tę zmianę w porozumieniu stron. Stosujemy wtedy aneks do dotychczasowego kontraktu
Najważniejsza różnica między porozumieniem zmieniającym a wypowiedzeniem zmieniającym polega na tym, że na to pierwsze przystają obie strony.Jest ono także niesformalizowane i można je przyjąć nawet w formie ustnej. Dla celów dowodowych warto ją jednak spisać.
– Chcemy niektórym pracownikom zmienić pewne warunki pracy i płacy, a z innymi się rozstać. W jaki sposób mamy to zrobić? Czy lepsze będzie porozumienie stron, czy wypowiedzenie zmieniające? Czym różnią się te sposoby? Jakie kryją pułapki? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Zarówno szef, jak i pracownik mogą zaproponować rozwiązanie umowy o pracę w wybranym przez siebie terminie. Kodeks pracy nie określa jednak, jak ma wyglądać takie porozumienie. Zatem i jego forma, i treść mogą być dowolne i nawet nie musi być ono na piśmie.
Ważne jest jednak, aby druga strona wyraziła swoją wolę bezwarunkowo, bo jest to odpowiedź na ofertę w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p. I to właściwie jest podstawa porozumienia obu stron, musi to być zgodne oświadczenie ich woli.
To najbardziej kulturalna i pokojowa forma rozstrzygnięcia niezbieżnych przecież interesów obu stron. Nie ma tu żadnych ograniczeń związanych z terminami, postanowieniami czy liczbą zatrudnionych. Wolno je zastosować w każdej firmie i wobec każdego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta