Lepsze wypowiedzenie zmieniające zamiast ostatecznego rozstania
Jeśli pracodawca chce zatrzymać pracownika, ale nie może mu już zapewnić dotychczasowych warunków pracy lub płacy, może, zamiast wypowiadać umowę i podpisywać nową, wręczyć mu tzw. wypowiedzenie zmieniające
Aby było ono skuteczne, pracownik musi je jednak otrzymać na piśmie i zgodzić się na nowe warunki. Wypowiedzenie zmieniające modyfikuje dotychczasową umowę o pracę, a reguluje to art. 42 kodeksu pracy.
Na piśmie
Wypowiedzenie zmieniające wręczasz pracownikowi na piśmie, gdy ma dojść do zmiany istotnych warunków jego pracy i płacy określonych w umowie o pracę, prowadzących do pogorszenia jego sytuacji.
Pracodawca może pogorszyć zarówno warunki pracy, jak i płacy, ale może chcieć dokonać zmiany tylko jednej części umowy (patrz przykład pisma). Za warunki pracy uznaje się te ustalenia umowy o pracę, które określają, co pracownik będzie robił, gdzie i w jakim czasie. Chodzi tu więc o rodzaj pracy, miejsce pracy, stanowisko oraz wymiar i rozkład jej świadczenia. Warunki płacy natomiast to te wszystkie części składowe wynagrodzenia, które zostały wyodrębnione, czyli system obliczania wynagrodzenia (akordowy, czasowy, prowizyjny, mieszany) i jego samodzielne składniki (płaca zasadnicza, premie, dodatki). Wypowiedzenie zmieniające może więc dotyczyć każdego z tych elementów i prowadzić np. do obniżenia całej pensji, jednego z jej składników, zmiany systemu wynagradzania czy przesunięcia pracownika na inne stanowisko.
Od tzw. ostatecznego wypowiedzenia, czyli kończącego umowę o pracę, wypowiedzenie zmieniające różni się tym, że musi zawierać nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta