Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auschwitz-Birkenau

09 września 2008 | Żydzi polscy | KM
Zwłoki węgierskich Żydów zagazowanych w Auschwitz
źródło: ŻIH
Zwłoki węgierskich Żydów zagazowanych w Auschwitz
Janusz Korczak ze swymi podopiecznymi
źródło: PAI
Janusz Korczak ze swymi podopiecznymi

Największym ośrodkiem zagłady stał się obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Niemcy utworzyli w tej miejscowości obóz koncentracyjny – KL Auschwitz I dla Polaków już wiosną 1940 r.

Osadzani tu byli więźniowie polityczni skazywani przez niemieckie sądy początkowo z terenów okupowanej Polski, a z czasem z innych krajów europejskich. Jesienią 1941 r. Niemcy przystąpili do rozbudowy obozu z myślą o radzieckich jeńcach wojennych. W rejonie oddalonej o 3 km od KL Auschwitz I wsi Brzezinka zlokalizowano nowy, znacznie większy obóz Auschwitz II-Birkenau, który od wiosny 1942 r. pełnił funkcję ośrodka natychmiastowej zagłady Żydów z Europy Zachodniej i Południowej.

Niemcy stale doskonalili technologię zabijania. W Auschwitz II-Birkenau wybudowano cztery komory gazowe z krematoriami, w których można było uśmiercić w ciągu doby około 8 tys. ludzi. Pierwsi żydowscy deportowani przybyli do Auschwitz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8112

Spis treści
Zamów abonament