Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kotwica do poprawy

09 września 2008 | Ekonomia | Andrzej Rzońca

Jest już kolejny projekt ustawy o finansach publicznych. Jedną z ważnych różnic w stosunku do obowiązującej ustawy jest wydłużenie horyzontu planowania w polityce fiskalnej państwa

Co prawda, i obecnie w uzasadnieniu do ustawy budżetowej minister finansów musi przedstawić przewidywania co do stanu budżetu w perspektywie trzech lat. Mało kto jednak przejmuje się tym.

Wedle projektu rząd miałby przedstawiać, a parlament przyjmować w formie uchwały, wieloletni plan finansowy (WPF). Zawierałby on główne postanowienia ustawy budżetowej na dany rok oraz prognozę na trzy kolejne lata. Wyznaczony w planie deficyt miałby obowiązywać w kolejnych ustawach budżetowych.

Takie rozwiązanie mogłoby pomóc ambitnemu ministrowi finansów wreszcie przywrócić równowagę w budżecie między jego wydatkami a dochodami. Duża część polityków nie przepada za dyscypliną w finansach państwa, ale kiedy rządzi, lubi przedstawiać przyszłość w różowych barwach. Te barwy muszą być przy tym na tyle różowe, aby nie wypłowiały pod wpływem ostrej krytyki opozycji. Jednocześnie wielu polityków zdaje się mieć zbyt małą wyobraźnię, aby potrafić ocenić zakres działań niezbędnych do zrealizowania ambitnych zapowiedzi. Jednak dzięki wiążącemu charakterowi prognoz zawartych w WPF dotyczących deficytu nie mogliby zupełnie zapomnieć o tych zapowiedziach na etapie, w którym miałyby się one zmaterializować.

Politycy szybko uczą się radzić sobie z ograniczeniami mającymi wzmocnić dyscyplinę fiskalną. Przykładem może być omijanie postanowienia art. 220...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8112

Spis treści
Zamów abonament