Veneto
Na rozległym obszarze między Belluno u stóp Dolomitów a Padem na południu wznoszą się tysiące starych willi w stylu weneckim.
Ów styl – zdradzający zamiłowanie budowniczych do wschodnich dekoracji, kosztownych marmurów i żywych barw – wyznacza granice dawnej Republiki Weneckiej. „Serenissima” panowała na równinach między Adriatykiem a jeziorem Garda na zachodzie przez cztery stulecia, od XV w. I, w przeciwieństwie do swych zamorskich posiadłości nie utraciła ich aż do końca swego istnienia. Wenecja Euganejska ze średniowiecznymi i renesansowymi kościołami i pałacami Wenecji, Werony, Padwy, Vicenzy oraz wspaniałymi muzeami to najbogatszy w zabytkowe budowle region Włoch i skarbnica najwybitniejszej sztuki wszystkich epok. Odwiedza ją rocznie ok. 60 mln turystów – to europejski rekord. Ale Veneto zawdzięcza też swą dzisiejszą zamożność kwitnącemu rolnictwu oraz nowoczesnemu przemysłowi. Okolice Belluno to np. największy dziś ośrodek produkcji szkieł do okularów na świecie. Wciąż jednak, jak przed wiekami, największą sławą cieszą się kielichy z wielobarwnego weneckiego szkła i kryształowe lustra z Murano.
Arcole
Niewielki obelisk przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta