Trudna walka o mienie zabrane przez państwo
Odzyskanie znacjonalizowanego mienia wymaga wielu starań i czasu, a przeważnie też pieniędzy. Pokrzywdzeni często nie wiedzą, jak się do tego zabrać
Nasza czytelniczka, która przeszła tę niezmiernie uciążliwą drogę, dzieli się uwagami na ten temat. Dotyczą odzyskania majątku ziemskiego oraz nieruchomości warszawskiej.
Droga przez mękę
W świetle obowiązującego prawa odzyskiwanie majątku ziemskiego należy podzielić na dwie (co najmniej) części: odzyskanie zespołu pałacowo-parkowego (dworsko-parkowego) oraz odzyskanie ziemi.
Najpierw należy ustalić, czy dany zespół pałacowo-parkowy spełnia warunki zgodne z uchwałą NSA (sygn. I OPS 2/06). To znaczy: czy został zabrany zgodnie czy niezgodnie z reformą rolną. Zgodnie to gdy np. na terenie zespołu był, dajmy na to sad, ogród warzywny o charakterze produkcji rolnej lub obora, chlewnia czy stajnia. Niezgodnie to, gdy zespół stanowił samodzielną enklawę. Trzeba to udokumentować mapami (starymi geodezyjnymi, topograficznymi), a także podczas rozprawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta