Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dla męża, co dla żony

13 września 2008 | Prawo | Izabela Lewandowska

Rozwód i separacja wiążą się z reguły z koniecznością dokonania podziału dorobku małżonków. Objęty jest nim majątek wspólny, w którym udziały obojga są co do zasady równe

Sąd może podzielić majątek rozstających się małżonków w wyroku orzekającym rozwód lub separację, pod warunkiem jednak, że nie przedłuży to nadmiernie postępowania, bo rozstający się małżonkowie są zgodni. Sąd w wyroku rozwodowym i orzekającym separację musi obowiązkowo rozstrzygnąć tylko o sposobie korzystania przez małżonków z mieszkania na czas zamieszkiwania pod jednym dachem.

Także w odrębnym procesie i u rejenta

Często do podziału dochodzi dopiero w odrębnym postępowaniu sądowym. Przyczyną podziału może być też ustanie wspólności wskutek umowy majątkowej małżeńskiej spisanej u notariusza (intercyzy), wskutek wyroku sądowego znoszącego tę wspólność czy też upadłości jednego z małżonków. Choć sądowy podział majątku wspólnego budzi niejednokrotnie emocje nie mniejsze niż rozwód, sprawa taka toczy się w trybie tzw. postępowania nieprocesowego.

Jeśli małżonkowie dojdą do porozumienia, mogą dokonać podziału sami, najlepiej w formie aktu notarialnego.

Wspólność majątkowa między małżonkami powstaje automatycznie z momentem sakramentalnego „tak”, chyba że wcześniej narzeczeni podpisali intercyzę. Zawsze ustaje w razie rozwodu oraz separacji. Potrzeba podziału majątku wspólnego może powstać także po zniesieniu wspólności w trakcie małżeństwa wskutek umowy majątkowej małżonków – intercyzy spisanej u notariusza, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8116

Spis treści
Zamów abonament