Czy fiskus zwróci niezaskarżone koszty sądowe
Organ podatkowy powinien zwrócić koszty postępowania sądowego, jeśli przegrał spór przed WSA i nie kwestionuje ich w skardze kasacyjnej.
Taką tezę postawił autor artykułu „Można wyegzekwować koszty sądowe od fiskusa”, opublikowanego w DF z 11 września br. Jego zdaniem gdy podatnik wygra sprawę przed WSA, a izba skarbowa wniesie skargę kasacyjną, domagając się uchylenia wyroku w całości, ale nie wskazując podstaw kasacyjnych kwestionujących koszty sądowe, to orzeczenie w sprawie kosztów staje się prawomocne.
Ten pogląd wywołał kontrowersje wśród czytelników. Poniżej przedstawiamy dwie polemiki i odpowiedź autora.
Decyduje wynik sprawy
W ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej ppsa) przyjęto powszechną zasadę, że kwestia kosztów zależy od wyniku sprawy. Stosownie bowiem do art. 200 ppsa w razie uwzględnienia skargi przez sąd pierwszej instancji przysługuje skarżącemu od organu, który wydał zaskarżoną decyzję, zwrot kosztów postępowania. Jeśli więc WSA uwzględni naszą skargę (a wcześniej złożyliśmy wniosek o zwrot kosztów – art. 210 ppsa), to orzeknie jednocześnie o kosztach sądowych na naszą rzecz. Zwrot tych kosztów może jednak nastąpić dopiero wtedy, gdy orzeczenie stanie się prawomocne. Jeśli izba skarbowa złoży skargę kasacyjną, zaskarżając orzeczenie w całości, to sprawa zwrotu kosztów odsuwa się do czasu wydania orzeczenia przez NSA.
Nie można zgodzić się z poglądem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta