Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie biegłych budzi kontrowersje

02 października 2008 | Prawo | Monika Pogroszewska

Część biegłych sądowych chce zrezygnować z tej funkcji ze względu na konieczność płacenia podatku. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przerzucić koszt VAT na sądy

O konieczności płacenia VAT przez biegłych i tłumaczy rozstrzygnął ostatecznie Trybunał Konstytucyjny 12 czerwca 2008 r. (sygn. K 50/05). Wcześniej opinie na ten temat były podzielone.

Sprawa trafiła przed TK na wniosek rzecznika praw obywatelskich, według którego biegli nie powinni płacić podatku. Trybunał orzekł jednak, że nie ma podstaw do zwolnienia, ponieważ działają w sposób częstotliwy, osobiście i samodzielnie. Mimo iż wydanie opinii lub ekspertyzy zleca im sąd, oni sami ponoszą odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Jak przedsiębiorcy

Co to oznacza dla 17,5 tys. biegłych? – Stają się takimi samymi przedsiębiorcami jak np. prawnicy – powiedział „Rz” Tomasz Michalik, partner i doradca podatkowy w MDDP.

Muszą się więc zarejestrować w urzędzie skarbowym jako podatnicy VAT (na druku VAT-R), prowadzić ewidencję podatkową oraz wystawiać faktury za wykonane usługi. Co miesiąc lub co kwartał muszą też składać do urzędu deklarację VAT-7....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8132

Spis treści
Zamów abonament