Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka sposobów na uniknięcie PCC od zagranicznej pożyczki

02 października 2008 | Dobra firma | Marcin Jamroży Marcin Sobieszek

Firma, która dostaje pożyczkę, powinna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Można go uniknąć np. wtedy, gdy pieniądze są za granicą i tam też podpiszemy umowę

2-proc. podatek od kwoty pożyczki może być dużym obciążeniem dla firm, dlatego przed podpisaniem umowy warto poszukać oszczędności. Tym bardziej że mamy tu kilka możliwości.

Kiedy podatek

Umowa pożyczki jest wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych opodatkowanych PCC. Tak wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC).

Zgodnie jednak z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC będzie opodatkowana jedynie wtedy, jeżeli jej przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski;

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na jej terytorium.

Jak wynika z art. 720 kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Przedmiotem pożyczki nie są zatem prawa majątkowe.

Umowa i pieniądze za granicą...

Aby więc umowa pożyczki zawierana przez polską firmę nie podlegała opodatkowaniu PCC, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

- zawarcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8132

Spis treści
Zamów abonament