Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski riesling w towarzystwie francuskiego bordeaux

02 października 2008 | Moje Pieniądze | Grzegorz Łyś
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita
Barbara Czajka, współwłaścicielka winnicy Vanellus  w Jareniówce w woj. podkarpackim
autor zdjęcia: krzysztof łokaj
źródło: Rzeczpospolita
Barbara Czajka, współwłaścicielka winnicy Vanellus w Jareniówce w woj. podkarpackim

Ocieplanie się klimatu to jedno z lepiej udokumentowanych założeń biznesplanów. W miarę ścisłe są także kalkulacje nakładów na założenie winnicy. Gorzej jest z określeniem przyszłego popytu na krajowe wina. Jedno jest pewne. Na całym świecie jest to bardzo rentowny biznes.

Prawdopodobnie będzie tak i u nas. Od 2008 r. będzie można w naszym kraju nie tylko uprawiać winorośl i wytwarzać wino, ale także je sprzedawać. Na tę wiadomość od dawna czekali właściciele polskich winnic, miłośnicy wina i wszyscy, którzy widzą w jego produkcji źródło utrzymania dla siebie, swoich dzieci i wnuków.

Dzięki zmianie przepisów – specjalnej ustawie winiarskiej i nowelizacji ustawy akcyzowej – winiarze wytwarzający do 1 tys. hektolitrów wina rocznie nie będą już musieli prowadzić kosztownych składów akcyzowych i mieć własnych laboratoriów. Niedługo zatem na półkach sklepów winiarskich obok francuskich bordeaux czy win chilijskich stanie riesling oraz regent spod Zielonej Góry i z Podkarpacia.

– Już od dawna o nasze wino dopytują się sklepy i sieci handlowe, w tym zagraniczne – podkreśla Roman Grad, prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego.

Właśnie Zielona Góra i województwo lubuskie to obok Podkarpacia kolebka winiarstwa na dzisiejszych ziemiach polskich. Sztuka wytwarzania wina (początkowo było to głównie wino mszalne) dotarła do nas wraz z chrześcijaństwem. Pozostałości dawnych upraw winorośli odnaleziono m.in. na wzgórzu wawelskim. Kres polskiego winiarstwa nadszedł wraz z oziębieniem się klimatu i nasileniem konkurencji ze strony węgrzyna.

Dzisiejsi winiarze są w dużo lepszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8132

Spis treści
Zamów abonament