Zastaw rejestrowy po zmianach
Zmienia się katalog przedmiotów zastawu, które mogą być przejęte na własność – zwraca uwagę aplikant radcowski, prawnik w kancelarii Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy spółka komandytowa
Stanie się tak za sprawą znowelizowanej 5 września 2008 r. ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (ustawa), która wejdzie w życie 11 stycznia przyszłego roku (DzU nr 180, poz. 1113). W dalszym ciągu będzie on obejmował instrumenty finansowe zapisane na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (art. 22 ust. 1 pkt 1), a także rzeczy występujące powszechnie w obrocie towarowym (art. 22 ust. 1 pkt 2).
Dla potrzeb obrotu
Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 22 ust. 1 pkt 3 przejęcie przez zastawnika na własność przedmiotu zastawu rejestrowego dopuszczalne będzie nie tylko, jak dotąd, gdy wartość przedmiotu zastawu została ściśle oznaczona w umowie zastawniczej (dalej: umowa), ale także wtedy, gdy strony w umowie określiły sposób ustalenia jego wartości. Ponadto wyraźnie wskazano, że możliwość ta dotyczy – oprócz rzeczy, wierzytelności i praw – także zbiorów rzeczy lub praw stanowiących całość gospodarczą.
Zmiana ta wychodzi naprzeciw potrzebom obrotu. Literalna wykładnia dotychczasowego przepisu uniemożliwiała przejęcie składników majątkowych (innych niż instrumenty finansowe zapisane na rachunkach oraz rzeczy występujące powszechnie w obrocie towarowym), których wartość ulegała zmianom w trakcie istnienia umowy. Chcąc się uchronić przed negatywnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta