„Gigantyczne zamierzenie”
Uczestnicząc w sierpniu 1981 roku w VIII Światowym Kongresie Nauk Judaistycznych w Jerozolimie, gdzie w sekcji poświęconej zagadnieniom prasy codziennej i periodycznej wygłosiłem referat „Prasa żydowska w Polsce między dwiema wielkimi wojnami – jej rola i znaczenie w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym”, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie Chone Shmeruk (zm. w Warszawie w 1997 r.) z Ośrodka Badań Historii Żydów w Polsce mówił mi o gigantycznym zamierzeniu opracowania bibliografii żydowskiej prasy codziennej, periodycznej i nieperiodycznej oraz kalendarzy wydawanych we wszystkich „językach żydowskich”, tzn. w hebrajskim (iwrit), w żydowskim (jidysz), a także w ladino (zwanym także spaniol) – dziś zanikającym języku Żydów hiszpańskich, północno-afrykańskich i bałkańskich, oraz w kilkudziesięciu językach krajów Europy i innych kontynentów, gdzie Żydzi zamieszkiwali i zamieszkują oraz wydają prasę w językach krajowych.
Prasą wydawaną w Polsce zajmował się dr Paweł Glikson (zm. 1983), urodzony w 1921 r. w Warszawie, żołnierz polskich sił zbrojnych ranny w bitwie pod Monte Cassino. Właśnie jemu powierzono przygotowanie bibliografii prasy wydawanej w Polsce i w innych krajach. Początkowo zajmował się wyłącznie prasą żydowską wydawaną w języku polskim, której „inwentarz”, wersję jeszcze „w rozsypce” i nieukończoną mi pokazał. Była to prasa wydawana nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta