Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw wydatki, później dotacje

28 października 2008 | Dobra firma | Michał Kołtuniak
Maksymalna wysokość dotacji (w proc.) zależy od wielkości firmy i miejsca realizacji inwestycji
źródło: Rzeczpospolita
Maksymalna wysokość dotacji (w proc.) zależy od wielkości firmy i miejsca realizacji inwestycji

Zanim firma otrzyma unijne dofinansowanie, musi zrealizować projekt. A na to potrzebne są mieć środki. Ocena możliwości finansowych jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny wniosków

Przewaga funduszy unijnych nad innymi instrumentami wsparcia przedsiębiorstw polega na tym, że opierają się one na bezzwrotnych dotacjach. Tym samym są korzystniejsze nawet od preferencyjnych kredytów z minimalnymi odsetkami, które i tak wcześniej czy później firma musi spłacić. Jednak fundusze unijne co do zasady działają w oparciu o zwrot poniesionych wydatków. Dopiero po zrealizowaniu projektu (zgodnie z umową o dofinansowanie) firma może liczyć na refundację poniesionych wydatków, przy czym jej wysokość może zależeć od wielkości firmy (mikro, MSP, duża) i miejsca realizacji inwestycji (województwo). W pewnych sytuacjach dopuszczalne jest finansowanie zaliczkowe, ale uogólniając, nie dotyczy to inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa. Zatem reasumując, cały projekt musimy sfinansować samodzielnie.

Możliwości finansowe

Ocena możliwości finansowych przedsiębiorcy jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny wniosku o dofinansowanie. Udowodnienie tego, że jesteśmy w stanie zrealizować projekt i utrzymać przez cały okres płynność finansową, jest obowiązkiem przedsiębiorcy. Ponadto należy wykazać, że projekt jest opłacalny pod względem ekonomicznym, czyli że przyszłe dochody, uzyskiwane dzięki jego realizacji, pokryją poniesione wydatki.

Co istotne, pojęcie środków własnych na potrzeby funduszy strukturalnych nie musi oznaczać własnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8154

Spis treści
Zamów abonament