Co firma może załatwić przez Internet
O e-urzędzie mówi się w Polsce od lat, ale dopiero w tym roku wreszcie coś się w tej sprawie ruszyło. Ma być jeszcze lepiej, gdy zostanie wprowadzony nowy rodzaj podpisu elektronicznego
Pod względem stopnia zinformatyzowania urzędów i ich dostępności przez Internet Polska wciąż nie może się równać np. z Estonią, gdzie obywatele mogą brać udział w wyborach poprzez sieć. Polski e-urząd powoli staje się jednak faktem. Liczba spraw, które można załatwić, nie ruszając się sprzed ekranu komputera, w 2008 roku wyraźnie się zwiększyła.
Wiele zmian wiąże się z upowszechnieniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W świetle prawa ma on taką samą moc jak odręczna sygnatura. Kosztuje ok. 300 zł rocznie.
Podpisz się bezpiecznie
Wydawaniem e-podpisów zajmują się w Polsce tylko trzy firmy: Unizeto, Krajowa Izba Rozliczeniowa i Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej będące częścią Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Mimo niemałej ceny popularność podpisów kwalifikowanych, zwanych też bezpiecznymi, rośnie. Nic dziwnego, dla osób prywatnych i firm chcących sobie zaoszczędzić wycieczek do urzędów posiadanie e-podpisu to konieczność.
Dokumenty do ZUS
Pisma w postaci elektronicznej można wysyłać do ZUS już od 1999 r. za pośrednictwem programu Płatnik. W pewnych przypadkach kwalifikowany podpis elektroniczny nie jest wymagany. Można go zastąpić tzw. podpisem niekwalifikowanym wydanym przez ZUS. Ale uwaga: od 21 lipca 2008 roku ZUS nie wydaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta