Zużyta opona zostawiona w warsztacie samochodowym jest odpadem
Jeśli usługodawca przyjmuje odpady od klientów to jest ich wytwórcą i musi przesłać sprawozdanie marszałkowi województwa. Zużyte opony może zbierać i przetrzymywać przez jakiś czas na swoim terenie
Ustalenie, jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy, wcale nie jest proste.
– Prowadzę serwis wymiany opon. Jakie obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami ma nasza firma w sytuacji, gdy klienci pozostawiają zużyte opony. Firma nie zapewnia w warunkach sprzedaży ich odbioru. Czy musimy uzyskiwać jakieś pozwolenia i wnosić opłatę produktową? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Wiele zakładów serwisowych zarówno wymienia opony przekazywane przez klientów, jak i sprzedaje opony, które następnie montuje.
Usługodawca też wytwarza śmiecie
Trudno natomiast odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jakie obowiązki związane z ustawą o odpadach musi spełniać konkretny przedsiębiorca. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na definicję zawartą w art. 3 ust. 3 pkt. 22 ustawy o odpadach (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251 ze zm.). Zgodnie z nią wytwórcą odpadów jest również osoba, która świadczy usługi konserwacji lub napraw.
Wymianę opon należałoby zaklasyfikować jako konserwację lub naprawę, w wyniku której mogą powstać odpady w postaci zużytych opon. Jeżeli zatem umowa o świadczenie usługi nie zastrzega, że zużyte opony należą do klienta to właściciel zakładu wymiany opon jest jednocześnie wytwórcą odpadów. Nie ma natomiast obowiązku sporządzania umowy odmiennie określającej obowiązki warsztatu i klienta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta