Sprawdź, co robi konkurencja
Zanim zaczniemy działalność, warto zbadać, czy ktoś nie robi już tego samego. Uchroni nas to przed niepotrzebnymi procesami sądowymi
Mówi się, że należy chronić konkurencję. Jednak nie za wszelką cenę. Jeśli przymierzasz się do rozpoczęcia produkcji, upewnij się, czy nie naruszasz cudzych praw. Ustawodawca przewidział bowiem całkiem sporo sytuacji, w których niektóre przedmioty wolno wykonywać tylko jednemu podmiotowi. Jest to swoista nagroda za kreatywność. Skoro ktoś poświęcił czas i pieniądze na przygotowanie czegoś nowego, zyskuje prawo delektowania się owocami swojego sukcesu. Oczywiście pod pewnymi warunkami i na ogół tylko przez pewien czas.
W uproszczeniu można powiedzieć, że w grę wchodzą tu trzy akty normatywne. Po pierwsze ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503). Po drugie ustawa o prawie autorskim (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631). Po trzecie wreszcie prawo własności przemysłowej (DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1117).
Uwaga na znaki
Ochrona wynikająca z prawa własności przemysłowej ma charakter wielotorowy. Przepisy wyróżniają bowiem kilka przedmiotów ochrony. Jednym z nich jest znak towarowy. To nic innego jak oznaczenie dające się wyrazić graficznie (słowo, symbol, rysunek itp.), którym można opatrywać towary tak, żeby odbiorca mógł odróżnić je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta