Pola będą przyciągały inwestorów
Jest nowelizacja przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Nowe przepisy uwolnią tereny pod inwestycje, głównie budownictwo mieszkaniowe. Wielu właścicieli pól będzie więc mogło zrobić interes życia
Rz: Jakie będą konsekwencje nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych?
Andrzej Lulka: Nowelizacja wyłącza z zakresu stosowania ustawy wszystkie użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast. Oznacza to nie tylko eliminację ograniczeń przeznaczenia ich na cele nierolnicze, w tym konieczności dokonywania wyłączenia ich z produkcji rolniczej na podstawie decyzji, ale także zwolnienie tych obszarów z obowiązku zapobiegania degradacji i prowadzenia rekultywacji.
Nowe przepisy ułatwią odrolnienie nie tylko gruntów na terenach miejskich. Użytki rolne zaliczane do klas IV – VI na terenach wiejskich zostały zwolnione z obowiązku zmiany przeznaczenia na cele nierolnicze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wnioski o wyłączenie z produkcji użytków klas IV – VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego będą wiążące dla organu administracyjnego, co stworzy dodatkowe udogodnienia.
Po nowelizacji postępowania o wydanie zgody na zmianę przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji zezwalających na wyłączenie z produkcji użytków rolnych położonych w granicach administracyjnych miast – te wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy – zostaną umorzone z mocy prawa. Umorzone będą również niewymagalne jeszcze w dniu wejścia w życie nowelizacji należności i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta