Fiskus wciąż nie uwzględnia wyroków w sprawie premii pieniężnych
Po przekroczeniu ustalonych w umowach limitów dostawca sieci handlowej zwykle zobligowany jest do zapłaty swojemu odbiorcy premii pieniężnej. Pełni ona funkcję rabatu, ale nim nie jest. Z tego powodu od wejścia w życie nowej ustawy o VAT zasady jej opodatkowania budzą wątpliwości
Problemem jest fakt, że od pewnego czasu praktyka organów podatkowych jest całkowicie odmienna od stanowiska sądów. Z orzecznictwa wynika, że premie pieniężne nie podlegają VAT. Nie ma więc potrzeby do ich wartości doliczać 22 proc. podatku. Ponadto nie należy ich dokumentować fakturą.
Fiskus uważa inaczej. Według niego jest to usługa w rozumieniu ustawy o VAT i podlega ona opodatkowaniu według stawki podstawowej. Na taki sposób rozumienia przepisów wskazują interpretacje opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. O tym, że jest to istotny problem, świadczy ich liczba. Tylko w tym roku udzielono tysiąc odpowiedzi dotyczących premii pieniężnych.
Znają odpowiedź, ale pytają
Nie można się dziwić firmom, że zadają pytania, nawet jeśli mogą znaleźć kilkaset odpowiedzi dotyczących ich problemu. Tylko uzyskanie odpowiedzi w swojej sprawie daje bowiem ochronę, na wypadek gdyby organy podatkowe zmieniły zdanie. W każdej chwili mogą przecież przestać ignorować orzecznictwo i uznać, że premie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta