Jeśli nie pilnujesz zakładu, nie odliczysz szkody
Strata spowodowana kradzieżą może być firmowym kosztem. Jeśli jednak przedsiębiorca nie zabezpieczył należycie swojego majątku, urząd może zakwestionować rozliczenie
Z orzecznictwa sądowego wynika, że strata nie może być skutkiem niewłaściwego i nieracjonalnego zachowania podatnika. Powinna więc nastąpić w wyniku zdarzeń, których nie był w stanie przewidzieć i nie mógł się przed nimi uchronić, mimo zachowania środków ostrożności. Jak zauważył NSA w wyroku z 17 grudnia 2002 r. (III SA 1152/01), strata to „obiektywny stan, którego zaistnienie jest pochodną zdarzeń (w postaci działania lub zaniechania) niezależnych od woli zainteresowanego podatnika”.
Gdy nie ma zabezpieczenia...
Przekonała się o tym spółka, która budowała pawilon handlowy. Nieznani sprawcy skradli jej część metalowej konstrukcji. Spółka wyceniła ją na 60 000 zł i zaliczyła stratę do kosztów. Ale urząd uznał, że nie zabezpieczyła należycie inwestycji.
Powołał się na zeznania świadków i opinię biegłego, który stwierdził, że na placu budowy widoczna była „ciągła penetracja ludzi, a nawet pojazdów samochodowych”.
Zdaniem organów podatkowych kosztem są tylko te straty, które są „normalnym, chociaż niechcianym następstwem działania w danej branży”.
Zarówno WSA w Poznaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta