Co zrobić z firmą po śmierci przedsiębiorcy
Spadkobiercy muszą zdecydować, czy chcą nadal prowadzić firmę, czy też wolą ją zamknąć. Nie ma obowiązku jej przejęcia
Mali przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że kiedy ich zabraknie, dalsze losy firmy staną pod znakiem zapytania. Rodzinę czeka wówczas wybór: kontynuować działalność gospodarczą czy ją zakończyć? I jak to zrobić?
Najpierw dziedziczenie
Zasadą jest, że wszystkie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na jego spadkobierców. Na ogół będzie to najbliższa rodzina, ale niekoniecznie. Spadkobiercy powinni zadbać o stwierdzenie przez sąd nabycia spadku. Następuje to na wniosek (zob. wzór).
Do spadku wchodzą zarówno aktywa, jak i długi przedsiębiorcy. Innymi słowy to spadkobiercy będą musieli wykonywać umowy zmarłego – płacić, dostarczać towar, świadczyć usługi itd. To samo dotyczy podatków przedsiębiorcy. Jeśli narobił on zaległości, fiskus od rodziny zmarłego będzie się domagać zapłaty (oczywiście pod warunkiem, że to członkowie rodziny zostaną spadkobiercami).
Nieprzypadkowo rozróżniamy tu prawo cywilne i administracyjne. Faktem jest, że i tu, i tu zasady wstąpienia w prawa i obowiązki zmarłego są podobne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta