Jak Polska może wygrać na walce z globalnym ociepleniem
Debata „Rzeczpospolitej” - decydujące tygodnie dla przyszłości polskiej gospodarki. Ostateczny kształt pakietu energetyczno-klimatycznego rozstrzygnie, czy polskie firmy dostaną impuls rozwojowy, czy grozi im wzrost kosztów oraz utrata konkurencyjności
W Brukseli, Paryżu i innych miastach Europy trwają intensywne prace nad pakietem energetyczn-klimatycznym Unii dotyczącym ograniczenia emisjii CO2 i wykorzystania odnawialnych źrodeł energii. Pakiet ma być przyjęty na początku grudnia. Uczestnicy debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” wraz z Ministerstwem Gospodarki spierają się o szanse i zagrożenia, które dla rozwoju polskiej gospodarki i firm niesie walka z globalnym ociepleniem.
Waldemar Pawlak - wicepremier i minister gospodarki
Skutki pakietu klimatycznego w wersji Komisji Europejskiej mogą być dla Polski bardzo trudne. Skoro mówimy o globalnym ociepleniu, to potrzebne są globalne rozwiązania. To, co na razie proponuje Komisja Europejska, jest rozwiązaniem regionalnym, które może wywoływać zaburzenia w konkurencyjności europejskiej gospodarki. Dlateg0, uprzedzając konferencję Narodów Zjednoczonych w Poznaniu (1 – 12 grudnia 2008 r.) poświęconą ochronie klimatu, Ministerstwo Gospodarki organizuje konferencję poświęconą globalnej współpracy sektorowej. W gałęziach energochłonnych przemysłu musimy promować globalne standardy i podejście, które pozwoli zmniejszyć emisję. Dotyczy to w szczególności przemysłu stalowego, cementowego, energetycznego i aluminiowego.
Idea opiera się na zaproszeniu 20 krajów o największej emisji CO2 i liderów światowych korporacji z tych dziedzin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta