Dom parterowy czy bliźniak
Urzędnicy ze stołecznego ratusza interpretują prawo dowolnie: na różne sposoby określają stopień zagospodarowania tej samej działki, na podstawie tych samych przepisów
W ubiegłym roku Mirosław Kaczmarek kupił z żoną działkę na Wawrze przy ul. Jeżynowej wraz z decyzją o warunkach zabudowy. Według tej decyzji na tym terenie można było postawić bliźniak o szerokości elewacji frontowej do 22 metrów i wysokości do 10 m oraz o pow.
260 mkw. Jednak nowy właściciel chciał postawić mniejszy, parterowy dom. Musiał więc wystąpić o nową decyzję.
– Byliśmy przekonani, że skoro można zbudować na działce duży i wysoki dom w zabudowie bliźniaczej, tym bardziej można postawić mniejszy, parterowy budynek, ze względu na problemy ze zdrowiem mojej żony – mówi Mirosław Kaczmarek. Urzędnicy jednak mieli zupełnie inne przekonanie.
Trzy decyzje
Okazało się, że druga decyzja uniemożliwiała realizację zamierzonego projektu. Pozwalała bowiem zabudować 30 proc. powierzchni działki, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta