Czy polski rynek nieruchomości odczuje wprowadzenie europejskiej waluty?
Oczywistym skutkiem unii monetarnej dla rynku nieruchomości jest zamiana waluty, w której kalkulowane będą ceny zakupu oraz stawki wynajmu. Długoterminowa prognoza rynku nieruchomości w Polsce po wejściu do unii monetarnej nie jest jednak jednoznaczna
Obecnie euro używane jest jako powszechnie obowiązujący środek płatniczy przez 320 milionów Europejczyków w 15 krajach UE. Po włączeniu krajów Europy Środkowej i Wschodniej do europejskiej unii monetarnej liczba użytkowników euro wzrośnie o jedną trzecią. Zielone światło dla wprowadzenia unijnej waluty w roku 2009 dostała już Słowacja, a Bułgaria i Rumunia planują wejście do strefy euro na lata 2013 – 2014. Nieco krótszą perspektywę integracji na rok 2011 zapowiedział wstępnie polski rząd. W kolejce przed ustaleniem oficjalnej daty wprowadzenia wspólnej waluty stoją także Węgry i Czechy.
Obserwacja rynków w krajach, które do tej pory przyjęły wspólną walutę, pokazuje, że w nowych krajach członkowskich EMU ceny nieruchomości znacznie wzrosły.
Harmonizacja stóp procentowych
– Wzrost cen w krajach, które przyjęły wspólną walutę, można tłumaczyć kilkoma czynnikami – uważa Paweł Grząbka, członek zarządu CEE Property Group. – Przede wszystkim,istotnie zwiększa się aktywność inwestorów zagranicznych. Zwiększenie strumienia inwestycji zagranicznych wynika ze zmniejszonych kosztów transakcyjnych (brak konieczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta