Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego może nas nauczyć reforma niemieckiego prawa spółek

22 listopada 2008 | Prawo | Marcin Chomiuk
źródło: Rzeczpospolita

Krytyczne spojrzenie na zmiany w niemieckiej ustawie o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pozwoli zweryfikować opinie o zamierzeniach polskiego ustawodawcy – uważa aplikant radcowski przy OIRP w Warszawie, prawnik w kancelarii prawnej Jara & Partners sp. k. w Warszawie

Uczestnicy dyskusji dotyczącej reformy kodeksu spółek handlowych odwołują się także do reformy niemieckiego prawa o GmbH z czerwca tego roku. Zmianom tym warto się przyjrzeć choćby z tego powodu, że jest to pierwsza od 115 lat poważna reforma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w kraju, w którym ta forma prawna spółki kapitałowej została stworzona i gdzie ponad milion takich spółek funkcjonuje w obrocie. Ponadto przyjęta reforma poprzedzona była rzeczową debatą, wspartą wypowiedziami nauki i praktyki. Stanowi zatem bogate źródło wiedzy, która może być wykorzystana w trakcie prac nad dalszymi zmianami k.s.h.

Reforma GmbH miała trzy główne cele: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego, wzmocnienie ochrony wierzycieli spółki, skrócenie okresu rejestracji spółki.

Minimalny kapitał zakładowy

To posunięcie miało być odpowiedzią na ekspansję angielskich Limited, w których kapitał zakładowy może wynosić 1 funt, a które w Niemczech zaczęły się cieszyć od kilku lat dużą popularnością (zakładane w Wielkiej Brytanii działają faktycznie w Niemczech).

Zwolennicy i przeciwnicy obniżania minimalnego progu kapitału zakładowego w GmbH wskazywali, że realizacja tego zamierzenia oznacza odejście od paradygmatu ochronnej funkcji kapitału zakładowego. Przed takim samym dylematem stanął również polski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8174

Spis treści
Zamów abonament