O czym pamiętać przed wykupieniem polisy
Wypadek firmowego pojazdu może poważnie zakłócić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Straty można jednak zminimalizować. Najlepiej ubezpieczyć się na warunkach flotowych
Największy problem mają oczywiście firmy, których działalność opiera się na transporcie. Weźmy małą firmę przeprowadzkową z jednym pojazdem ciężarowym. Wypadek. Każdy dzień likwidacji szkody to przerwa w działalności firmy. Im więcej takich dni, tym większe straty.
Można temu jednak zapobiec, podejmując właściwe decyzje już na etapie ubezpieczania samochodu, gdy wybieramy towarzystwo, rodzaj polisy i określamy warunki ochrony. Ale także potem, przy likwidacji szkody.
Wybór zaczyna się od trzech aut
Podstawowa kwestia: jak ubezpieczyć samochody firmowe? Zależy to przede wszystkim od tego, ile ich mamy. Jeśli poniżej trzech, każdy trzeba ubezpieczyć z osobna, na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do klienta indywidualnego – osoby fizycznej.
Powyżej pewnej liczby pojazdów ubezpiecza się je na warunkach flotowych – ale z tym jest różnie w różnych towarzystwach. I tak np. Compensa do trzech aut ubezpiecza indywidualnie, między trzema a dziesięcioma – jako mikroflotę na ogólnych warunkach, ale z możliwą zniżką, powyżej zaś dziesięciu sztuk – już tylko jako flotę. W Warcie za flotę uważa się pięć pojazdów. Podobnie w Generali. Ale już np. w PZU i Allianz flota to co najmniej 20 aut.
Zwykle na tych niższych pułapach możliwy jest wybór. W Warcie, dysponując liczbą aut między pięć a dziesięć, można je ubezpieczyć albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta