Utworzenie programu emerytalnego zwiększa atrakcyjność firmy
Firma, dbając o lepszą przyszłość pracowników i swoją pozycję na rynku, może umożliwić zbiorową formę oszczędzania w III filarze systemu emerytalnego
Wysokość świadczenia emerytalnego może być wynikiem indywidualnej zapobiegliwości przyszłych emerytów. Dlatego istnieją możliwości dodatkowego oszczędzania, które składają się na tzw. III filar systemu emerytalnego. W jego ramach można gromadzić środki indywidualnie albo grupowo. Do tych drugich należą pracownicze programy emerytalne (PPE). Tworzą je pracodawcy dla zatrudnianych przez siebie pracowników. Odbywa się to na zasadach określonych przez przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (ustawa o PPE).
PPE mylone bywają z otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE). I tak do końca nie ma co się temu dziwić. Dlaczego? Bo zasady funkcjonowania pracowniczych programów są podobne do działania OFE. W obydwu wypadkach działalność polega na gromadzeniu środków pieniężnych i na ich lokowaniu z przeznaczeniem na wypłatę członkom po osiągnięciu określonego wieku. Choć w dalszym ciągu PPE nie są jeszcze bardzo popularne, to ostatnio pytali o nie nasi czytelnicy. Czym zatem jest taki program?
To zorganizowane, zbiorowe i regularne odkładanie środków na emeryturę podlegające szczególnemu nadzorowi państwa.
Nie trzeba, ale można
Pracodawca nie ma żadnego obowiązku tworzenia PPE. Nawet gdy z inicjatywą powstania programu wystąpią osoby potencjalnie zainteresowane uczestnictwem. Jeśli natomiast szef uzna, że stworzenie PPE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta