Spółka osobowa też może być pracodawcą
Szefem może być każda jednostka organizacyjna, jeżeli zatrudnia pracowników. Zatem może to być nie tylko podmiot posiadający osobowość prawną, jak np. spółka kapitałowa, ale i inne spółki handlowe
Na podstawie regulacji zawartej w art. 3 kodeksu pracy (k.p.) status pracodawcy mają nie tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne (czyli kapitałowe), ale również pozostałe spółki prawa handlowego niebędące osobami prawnymi, czyli: spółka jawna, partnerska, komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna. Są one nazywane zbiorczo spółkami osobowymi.
Z kim podpisać umowę o pracę
Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w imieniu spółki osobowej, w tym zawieranie i wypowiadanie umów o pracę, wykonywane są co do zasady przez samych wspólników spółki. Należy jednak uważać, ponieważ zasady reprezentacji różnią się w zależności od rodzaju spółki, z którą mamy do czynienia, i w zależności od jej wewnętrznych uregulowań.
I tak w spółce jawnej każdy wspólnik może wykonywać wszelkie czynności z zakresu prawa pracy, chyba że któryś z nich został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta