Śmierć w starych dekoracjach
Wspaniałych odkryć dokonali polscy archeolodzy podczas tegorocznych badań w Sakkarze. Znaleźli wapienny sarkofag z potężnym wiekiem, w którym miał spocząć dostojnik z III tysiąclecia p.n.e., trumnę z trzciny, a nawet zachowany w całości lniany całun
Miejscem szczęśliwych wykopalisk jest starożytne centrum religijne Sakkara położone 30 kilometrów od Kairu. Polacy prowadzą badania przy zachodniej krawędzi najstarszej, schodkowej piramidy Dżeserawzniesionej 4650 lat temu.
Odkopane obiekty pochodzą z okresu Starego Państwa, VI dynastii, sprzed 4300 lat. Zespołem kieruje prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie.
Praca w podziemiach
Wspaniałym trofeum jest sarkofag z białego wapienia. Dzięki niemu naukowcy odkryli, że wcale nie był on zrobiony na zewnątrz, ale w grobie. Pod ziemię spuszczono jednolitą bryłę wapienia i dopiero tam ją obrabiano. Jego wnętrza nie wydrążono do końca, ścian zewnątrz nie wygładzono, widnieją na nich ślady po obróbce. Archeolodzy sporządzą odlewy tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta