Im nowocześniejszy budynek, tym bardziej skomplikowana umowa
Właściciele biurowców wykorzystują wzorce umów, które powstały na podstawie przepisów z innych krajów. Mają one na celu standaryzację praw i obowiązków obu stron kontraktu
Umowa najmu powierzchni biurowej powinna dokładnie określać przedmiot najmu, strony umowy, wysokość czynszu. – Ponadto powinna wyraźnie stanowić, na jaki okres umowa została zawarta. Jeżeli na czas określony, musi wymieniać konkretne przypadki, w jakich można ją wypowiedzieć we wcześniejszym terminie – mówi Andrzej Grzesik, prawnik z kancelarii Magnusson.
Joanna Karwowska, prawnik z kancelarii Lovells, dodaje, że najemca powinien zadbać, aby kontrakt zawierał postanowienia jasno precyzujące obowiązki finansowe stron, gwarantujące ochronę trwałości najmu oraz zapewniające stałą możliwość korzystania z pomieszczeń.
Różny zakres
Umowy najmu pomieszczeń w obiektach biurowych są zazwyczaj oparte na wzorze umownym używanym przez wynajmującego, często uzgodnionym z instytucjami finansującymi inwestycję. Zawsze przewidują one określony czas najmu i zawierają wiele szczegółowych postanowień określających obowiązki najemcy.
– Umowy przewidują, że najemca oprócz czynszu pokrywa także koszty zużycia mediów oraz opłatę eksploatacyjną obejmującą udział w kosztach obsługi całego budynku (ochrona, sprzątanie części wspólnych, ale także np. podatek od nieruchomości) – tłumaczy Joanna Karwowska.
Często w umowach powielane są najważniejsze regulacje kodeksu cywilnego odnoszące się do najmu, a w kwestiach nieuregulowanych umowa odsyła do przepisów k.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta