Czynnym podatnikiem VAT można zostać od początku każdego miesiąca
Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność i początkowo korzysta ze zwolnienia z VAT, może z niego zrezygnować jeszcze w tym samym roku. Nie musi czekać do początku następnego roku
To najnowsze stanowisko resortu finansów opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 2 z 2008 r. (który ukazał się na początku tego roku), pod hasłem „Krajowa Informacja Podatkowa odpowiada”.
Dotąd kwestia ta budziła kontrowersje. Na łamach DF pisaliśmy, że organy podatkowe różnie interpretują przepis ustawy o VAT, w którym mowa jest o prawie do rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego (zob. DF z 28 czerwca 2007 r.). Przypomnijmy, z czego wynikał ten problem.
Zwolnienie dla rozpoczynających
Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą i przewidująca, że jej sprzedaż w pierwszym roku działalności (w proporcji do okresu jej prowadzenia) nie przekroczy 50 tys. zł, jest zwolniona z obowiązków podatnika. Tak mówi art. 113 ust. 9 ustawy o VAT. Nie musi rejestrować się jako podatnik VAT, naliczać podatku, składać deklaracji (aż do momentu, gdy nie utraci prawa do tego zwolnienia z powodu przekroczenia limitu obrotów lub wykonania sprzedaży, która nie może być objęta zwolnieniem). W kolejnych latach, gdy sprzedaż nadal nie przekracza limitu 50 tys. zł, zwolnienie podmiotowe przysługuje jej w dalszym ciągu, jednak już na podstawie innego przepisu – art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Chcąc skorzystać ze zwolnienia, nie trzeba składać w urzędzie skarbowym żadnych oświadczeń; przysługuje ono automatycznie, gdy przedsiębiorca rozpoczyna działalność. Można jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta