Ile małpy w człowieku
W rocznicę urodzin Darwina naukowcy porównali genomy człowieka i jego najbliższych zwierzęcych krewnych. Okazało się, że to wcale nie mutacje genetyczne czynią nas tak różnymi
Blisko 10 mln lat temu u przodka goryli, szympansów i ludzi pojawiła się pewna dziwna zmiana genetyczna. W obrębie DNA zaczęły się powielać wyjątkowo długie fragmenty materiału genetycznego. To tak, jakby kopiować całe zdania czy akapity z książki, wklejając je jedne pod drugimi. Mutacje genetyczne są przy tym jak literówki w słowach.
Okazało się, że to powielenie dużych fragmentów sprzed milionów lat mogło mieć wpływ na widoczne gołym okiem różnice między gatunkami naczelnych. Naukowcy przypuszczają też, że poskutkowało to m.in. naszą podatnością na schizofrenię. Badania publikuje najnowszy numer „Nature”.
Wielka reorganizacja
Równo 200 lat od urodzin Karola Darwina i jednocześnie w 150. rocznicę opublikowania jego przełomowego dzieła „O pochodzeniu gatunków” międzynarodowy zespół genetyków pokusił się o zupełnie inne niż dotychczas porównanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta