Klientki funduszy mogą wrócić do ZUS
Pod koniec ubiegłego tygodnia zaczęły obowiązywać przepisy, które umożliwiają kobietom urodzonym w latach 1949 – 1953 zrezygnowanie z członkostwa w OFE
Kobiety, które od tego roku przechodzą na emeryturę (po ukończeniu 60 lat), jako pierwsze mogą otrzymać świadczenia z trzech źródeł: kapitału początkowego oraz kapitału uzbieranego w ZUS i funduszu emerytalnym (jeśli do funduszu się zapisały). Według szacunków w tym roku 60 lat ukończy ok. 2 tys. klientek OFE. Mogą one otrzymać z funduszu emeryturę okresową wypłacaną do 65. roku życia (potem zostanie przekształcona w emeryturę dożywotnią).
Klientki funduszy emerytalnych mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie prawa do okresowej emerytury z OFE. ZUS ustali wysokość świadczenia na podstawie informacji z OFE o wartości środków zgromadzonych na rachunku danej osoby. Jeżeli kapitał ten jest mniejszy niż dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego (obecnie 3263 zł), to emerytura nie zostanie wyliczona. Mniej więcej połowa uprawnionych do emerytury kobiet znajduje się w takiej sytuacji. Ich pieniądze zgromadzone na koncie w OFE trafią do ZUS.
Część kobiet może też samodzielnie, niezależnie od stanu konta w funduszu, zrezygnować z emerytury z OFE i zdecydować, że chce mieć całe świadczenie z ZUS. Umożliwia to nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która weszła w życie w ostatni piątek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta